Jaki rower dla 3 latka?

Sport to zdrowie i każdy o tym wie. To stwierdzenie dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Aktywność ruchowa jest bardzo ważna. Pomaga dzieciom ćwiczyć równowagę, a także wszystkie partie mięśni. Dzieci, które więcej się ruszają od swoich rówieśników, nie mają problemu z nadwagą. Jazda na rowerze jest najlepszym wyborem w przypadku najmłodszych dzieci. Pozwala ona na zaktywizowanie całego ciała, nie obciążając przy tym nierozwiniętych w pełni stawów. Warto zatem od najmłodszych lat zaszczepiać u dzieci zamiłowanie do tego sportu.

Wybór odpowiedniego rowerka jest bardzo ważną sprawą. W sklepach stacjonarnych i internetowych jest wiele różnych modeli rowerków dla dzieci. Jak zatem wybrać ten najbardziej pasujący do wieku naszego dziecka? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jakie aspekty podczas wyboru roweru dla dziecka powinny najbardziej Cię interesować.

Zwróć uwagę na wzrost swojego dziecka

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i posiada inne możliwości fizyczne. Tak samo jest z ich wzrostem. Rówieśnicy mogą znacznie różnić się od siebie i jeździć na zupełnie innym modelu rowerka. Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki rower będzie najodpowiedniejszy dla Twojego malucha, koniecznie zwróć uwagę na to, ile ma wzrostu oraz na długość jego kończyn. Istnieje prosta metoda, aby dowiedzieć się jakiej długości jest przekrok dziecka. Poproś swoją pociechę, aby stanęło boso na płaskim i równym podłożu. Następnie umieść możliwie jak najwyżej między nogami dziecka coś, co będzie imitowało siodełko. Może to być książka, poduszka, bądź inny przedmiot, który umożliwi Ci pomiar. Następnie zmierz długość od górnej krawędzi przedmiotu do podłoża. Im niższy jest przekrok, tym wsiadanie na rowerek i zsiadanie z niego będzie łatwiejsze. Jest to istotna sprawa, zwłaszcza podczas nauki jazdy na rowerze, której nie powinno się zaniedbać.

Zmierzenie przekroju to połowa sukcesu. Podczas zakupu rowerka należy pamiętać, że każdy z producentów może podawać wartości przybliżone, lub obliczać je w nieco inny sposób. Orientacyjne dane, które podają producenci, wskazują dwie sprzeczne informacje. Pierwszą z nich jest to, że dzieci o wzroście mieszczącym się między 80 a 108 centymetrów powinny korzystać z rowerka biegowego. Druga informacja mówi o tym, że dzieci o wzroście pomiędzy 95 a 122 centymetrów powinny korzystać z małego rowerka z pedałami i bocznymi kółkami. Sprzeczność informacji wynika z tego, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Dostosuj zatem model rowerka do możliwości i sprawności fizycznej Twojej pociechy. Pamiętaj, że nie zawsze warto wrzucać dziecko na przysłowiową głęboką wodę. Czasami lepiej, aby dziecko w swoim tempie załapało koordynację i równowagę na mniej wymagającym modelu, niż aby się zraziło w momencie niepowodzenia.

Jeśli natomiast już przydarzyła się szkoda - sprawdź nasz poradnik - jak pomalować rower?

Dobierz odpowiedni rozmiar kół

W przypadku rowerków dla dzieci rozmiar kół jest podawany tak jak w rowerach dla dorosłych, czyli w calach. Tutaj wybór zależy od tego, czy zdecydujesz się na rowerek biegowy, czy taki z pedałami i bocznymi kółkami ułatwiającymi utrzymanie równowagi i naukę jazdy. Rowerki biegowe najczęściej mają koła 12-calowe. Te z pedałami, jednak przeznaczone dla najmłodszych mają 16-calowe koła. Pamiętaj o tym, że dzieci rosną bardzo szybko, a co za tym idzie, szybka będzie także konieczna wymiana rowerka. Jeśli zbliża się jesień i Twoja pociecha przez dłuższy czas nie będzie korzystać z rowerka, warto rozważyć zakup wersji z pedałami. W przyszłym sezonie rowerek biegowy najpewniej okaże się już zbyt mały do wzrostu malucha. 

Co jeśli zdecydujesz się na rowerek biegowy?

Rowerki biegowe są produkowane w różnych modelach. Najtrudniejszym wyborem może być tworzywo, z którego rowerek jest wykonany. Najczęściej można je spotkać w drewnianej i metalowej wersji. Rama wykonana z drewna jest zazwyczaj lżejsza, co jest sporym plusem, gdy nasze dziecko jest bardzo drobne. Dodatkowo jest wykonana bardzo solidnie, a materiał jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Metalowa rama z kolei może się bardziej spodobać dziecku, ponieważ przypomina wyglądem rower przeznaczony dla dorosłych. Rowerki drewniane mają jednak swój minus. Najczęściej nie ma w nich regulacji wysokości siodełka, co jest nie do pomyślenia w przypadku rowerków metalowych.

Jeśli Twój wybór padnie na rowerek z pedałami i kółkami bocznymi

Jeśli stwierdziłeś, że Twoja pociecha jest na tyle sprawna, że da sobie radę na modelu dla bardziej zaawansowanych, pora na ostateczną przed zakupową decyzję. Ty wiesz najlepiej jaki rozmiar kół i rowerka wybrać. Pamiętaj jednak, że wszystkie dzieci „kupują oczami”, czyli wybierają, to co najbardziej przypadnie im do gustu. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko chętnie korzystało ze swojego rowerka, możesz iść z nim na kompromis jeśli chodzi o jego kolor, czy dodatkowe wyposażenie, jak na przykład koszyczek zawieszony na ramie. Nie zawsze dziewczynki będą chciały wybrać różowy rowerek, a chłopcy niebieski. Skonsultuj zatem tę sprawę ze swoim dzieckiem jeszcze przed zakupami, aby uniknąć jego rozczarowania.

Jak widać, kwestia wyboru rowerka dla 3-letniego dziecka jest osobistą sprawą. Sam najlepiej znasz swoje dziecko oraz jego możliwości i najlepiej ze wszystkich wybierzesz dla niego rowerek. Nie zapomnij także o ważnych elementach takich jak kask czy ochraniacze na kolana i łokcie. Wtedy nauka jazdy na rowerze będzie dla Twojej pociechy nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w które wybierzecie się na pierwszą przejażdżkę. Unikaj zatłoczonych chodników i stromych powierzchni. Lepszym wyborem będzie plac zabaw czy boisko wyłożone tartanem. W razie gdy dziecku przydarzy się upadek, uderzenia i otarcia będą łagodniejsze.

Kupując rower - rozważ zakup kasku dla dzieci.

Nasze bestsellery