Jak pomalować lakierowane meble na biało?

Od dłuższego czasu we wnętrzarskich trendach dominuje biały kolor. Modne są nie tylko białe ściany, podłogi i dodatki, ale także meble. W przemalowaniu ściany na biało nie widzimy niczego trudnego. Jeśli jednak chodzi o meble, zastanawiamy się jak sprawić, aby lakierowane drewno wyglądało dobrze po nałożeniu białej farby. Przeczytaj poniższy tekst, a przekonasz się, że nie jest to nic trudnego i możesz to zrobić bez pomocy fachowców.

Zobacz także: Jak okleić meble?

Drewniane meble zazwyczaj zabezpieczone są warstwą lakieru. Ma on na celu przedłużenie ich trwałości i nienagannego wyglądu. Jeśli jednak widzisz na nich ślady użytkowania i chcesz je odnowić, możesz to zrobić, kierując się trendami. Pokrycie starszych, lakierowanych mebli białą farbą wniesie dużo światła do Twojego pomieszczenia i całkowicie odmieni jego wygląd. Musisz jednak zaopatrzyć się w niezbędny do tego sprzęt. Najlepiej jest to zrobić, zanim przystąpi się do pracy, aby uniknąć nagłej, nieplanowanej wizyty w sklepie. Co zatem będzie Ci potrzebne?

Folia malarska

Nie ma wątpliwości, że przed malowaniem mebli należy zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, które mogą ulec pobrudzeniu. Jeśli nie dysponujesz własnym ogrodem, na którym mógłbyś przemalować meble, zrób to w pomieszczeniu, w którym masz dostęp do okna. Świeże powietrze może przyspieszyć proces schnięcia farby, a także sprawi, że szybciej pozbędziesz się z mieszkania zapachu preparatu. Zabezpiecz jednak w pomieszczeniu podłogę i inne elementy, na których może znaleźć się niechciana farba.

Papier ścierny lub preparat do usuwania lakieru

Po zabezpieczeniu pomieszczenia folią malarską należy przystąpić do zdjęcia starej warstwy lakieru. W tym celu możesz wykorzystać specjalny preparat, który zmiękczy lakier lub bardziej znany wszystkim papier ścierny. Zaopatrz się w arkusze papieru o różnej gradacji. Pracę rozpocznij od tego o najniższej gradacji, a w późniejszym etapie przejdź do tego o wyższej. Jeśli pomimo użycia papieru ściernego lakier z niektórych miejsc nie chce schodzić, możesz ułatwić sobie pracę skrobakiem. Pamiętaj jednak o tym, aby przy ściąganiu lakieru nie spieszyć się i nie robić tego niedbale. Zbyt duży pośpiech lub nacisk mogą zniszczyć powłoki znajdujące się pod lakierem.

Po zdjęciu lakieru musisz odpowiednio przygotować powierzchnie mebli. Muszą one być czyste i suche. Nie bagatelizuj jednak tego etapu, ponieważ kurz lub pył mogą w dalszym etapie zmieszać się z farbą, dając nieestetyczny efekt.

Wałek, pędzel i farba

Po zdjęciu lakieru i oczyszczeniu powierzchni pora na malowanie mebli. To czy lepiej jest to zrobić wałkiem, czy pędzlem jest indywidualną sprawą. Pamiętaj jednak o tym, że drobny pędzel pozwoli na dostanie się do wąskich przestrzeni, do których ciężko będzie się dostać wałkiem. Warto mieć przygotowane różne rodzaje pędzli i wałek, a w trakcie pracy zdecydować czym będziemy malować konkretne fragmenty. Preparat, który wybierzesz do odmalowania swoich mebli, będzie miał na opakowaniu podane zalecenia dotyczące jego używania. Nie ignoruj ich. Czas schnięcia preparatu, a także zalecana przez producenta ilość warstw to bardzo ważne aspekty. Pamiętaj, że producent testował farbę przed wypuszczeniem jej na rynek i doskonale wie, jak używana sprawdzi się najlepiej.

Jaki rodzaj farby wybrać?

Od tego, jaką farbę wybierzemy do pomalowania mebli na biało, będzie zależał efekt, który uzyskamy. Przed przystąpieniem do malowania warto sobie zadać pytanie, jakiego wyglądu oczekujemy od odnowionych mebli.

Farba akrylowa

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest akrylowa farba. Jest to bezpieczny wybór, który możemy wykorzystać nawet w momencie, gdy chcemy odnowić meble w pokoju dziecięcym. Nie posiada ona drażniącego zapachu, a dodatkowo bardzo szybko schnie. Te cechy zawdzięcza naturalnemu rozpuszczalnikowi, którym jest woda. Farba akrylowa jest odporna na niszczące czynniki zewnętrzne, dlatego z pełnym powodzeniem może być także stosowana do malowania mebli ogrodowych. Sporym minusem farby akrylowej jest to, że posiada ona niską odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest zatem dobrym wyborem, w momencie gdy chcemy przemalować na biało meble, które będą stale na nie narażone.

Farba ftalowa

Dobrym rozwiązaniem podczas malowania lakierowanych mebli na biało jest farba ftalowa. Jest ona bardzo wytrzymała, a w swoim składzie posiada olej. Od farby akrylowej odróżnia ją to, że na powierzchni mebli stworzy bardzo odporną i elastyczną warstwę. Posiada też dobrą przyczepność, dzięki czemu możemy nią pomalować także płyty wiórowe. Minusem tego rozwiązania jest to, że farba posiada w swoim składzie benzynę jako rozpuszczalnik oraz żywice. Co za tym idzie, do pełnego wyschnięcia będzie potrzebowała więcej czasu i przez dłuższy okres będzie wydzielała charakterystyczny, dla niektórych drażniący zapach. Meble pomalowane taką farbą będą przez długi czas dobrze się prezentowały, jednak powinny schnąć w pomieszczeniu ze stałym dostępem do świeżego powietrza.

Farba kredowa

W ostatnim czasie farba kredowa zyskuje na popularności. Jest świetną opcją podczas malowania mebli na biało, ponieważ dzięki niej możemy osiągnąć piękny matowy efekt. Jej skład bazuje na wodzie, proszku kredowym i pigmentach. Dzięki temu farba nie wydziela drażniącego zapachu podczas schnięcia. Nakładanie na meble farby kredowej jest bardzo proste. Jednak aby całkowicie pokryć powierzchnie, należy ją nakładać kilkukrotnie. Posiada ona jednak także minusy. Ten rodzaj farby nie jest odporny ani na uszkodzenia mechaniczne, ani na kontakt z wodą. Jeśli chcesz przemalować swoje meble na biało tym rodzajem farby, warto ją zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub przeznaczonym do tego woskiem. Wydłużą one znacznie jej trwałość.

Malowanie lakierowanych mebli na biało jest prostą sprawą. Poradzisz sobie z nią samodzielnie. Musisz jednak pamiętać o tym, aby nie zaniedbać etapu przygotowania powierzchni pod farbę, ponieważ może to zniszczyć efekt końcowy. Wybierając farbę, kieruj się nie tylko tym jaki efekt chcesz osiągnąć, ale także jej trwałością. Nie każdy rodzaj farby będzie się sprawdzać w każdym pomieszczeniu.

Nasze bestsellery