Jak pomalować rower?

Wiele osób, zamiast decydować się na kupno nowego roweru, wybiera ekonomiczne i stosunkowo ekologiczne rozwiązanie, jakim jest renowacja roweru. Dlaczego mielibyśmy właściwie pozbywać się sprawnego sprzętu tylko dlatego, że pojawiła się na nim rdza lub poprzednie kolory całkowicie nam się znudziły? Idealnym rozwiązaniem, które sprawi, że rower będzie wyglądał, jak nowy jest dokładne odnowienie i pomalowanie go.

Zanim jednak przystąpi się do samego malowania, należy pamiętać o kilku najważniejszych krokach, których pominięcie może sprawić, że nasz plan renowacji się nie powiedzie. Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu, gdzie można znaleźć odpowiedzi na wszystkie kwestie związane z odnawianiem ukochanego jednośladu.

W co warto wyposażyć się przed odnawianiem roweru?

Przed malowaniem warto uświadomić sobie, że konieczne będzie rozkręcenie niektórych elementów. Do tego będą potrzebne odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam pracę. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z profesjonalistą, który prowadzi serwis rowerowy lub sklep z rowerami. Dzięki temu dowiemy się, które klucze, śrubokręty i inne elementy będą niezbędne przy pracy.

Co jeszcze warto wcześniej przygotować?

 • farba do malowania w wybranej wcześniej formie,
 • podkład,
 • pędzle (przy malowaniu klasyczną farbą),
 • wspomniane narzędzia do rozmontowania jednośladu (klucze imbusowe, klucze nasadowe czy śrubokręty),
 • akcesoria do ścierania: papier ścierny o różnej grubości, druciana szczotka,
 • rękawiczki i maseczka,
 • kartony lub folia do zabezpieczenia podłoża,
 • ściereczka do odtłuszczania i czyszczenia,
 • preparaty odtłuszczające.

Zabierając się za rozkręcanie roweru na mniejsze części, można wykonać kilka poglądowych zdjęć, które później ułatwią nam jego składanie. Czasami zapominamy, co powinno znaleźć się w którym miejscu, dlatego warto się przed tym zabezpieczyć.

Przygotowanie roweru do malowania – instrukcja krok po kroku

Przed nakładaniem docelowej farby, rower musi przejść kilka etapów przygotowań. Należy uwzględnić także odpowiednią pogodę, która zapewni komfortowe warunki pracy. Najlepiej, aby było w miarę sucho i ciepło. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może sprawić, że proces schnięcia farby znacznie się wydłuży. Od czego należy zatem zacząć, aby ostateczny efekt był naprawdę dobry?

 1. Na początku przygotuj sobie wszystkie potrzebne elementy, które wymieniliśmy w powyższej liście. Zastanów się, w jakim miejscu możesz przeprowadzić czynności związane z renowacją pojazdu. Najlepiej, aby była to zacieniona przestrzeń, na świeżym powietrzu, ze względu na ilość stosowanych środków chemicznych. Dobrze, aby docierało tam także światło, które pozwoli zobaczyć wszystkie nieprawidłowości w trakcie pracy.
 2. Zabezpiecz wybrane miejsce - podłóż folię lub kartony.
 3. Teraz możesz zabrać się za wstępne czyszczenie roweru z największego zanieczyszczenia. Wystarczy skorzystać z łatwo dostępnych detergentów, ciepłej wody i ściereczki. Wiele osób chętnie sięga tutaj po mleczko czyszczące, które doskonale spełnia swoje zadanie.
 4. W tym etapie przechodzimy do rozkręcania roweru na mniejsze części. Przypominamy o tym, że warto zrobić przed tym kilka zdjęć, które w razie potrzeby uratują nas przy składaniu części po malowaniu. To dobry moment na rozważenie czy koła wymagają kontroli w serwisie. Możesz także przemyśleć wymianę świateł lub siodełka.
 5. W tym momencie każda rozkręcona część wymaga dokładnej analizy. Jeżeli zauważasz rdzę – pozbądź się jej za pomocą drucianej szczotki. Zetrzyj także starą warstwę lakieru i wszelkie dodatkowe elementy, na przykład naklejki. Możesz wybrać do tego papier gruboziarnisty.
 6. Cała rama roweru także wymaga zmatowienia, dlatego upewnij się, że każde miejsce jest dokładnie wyczyszczone.
 7. Możesz przetrzeć na sucho wszystkie części, aby pozbyć się powstałego pyłu. W razie potrzeby ponownie przemyj to co trzeba za pomocą detergentów.
 8. Zmatowione elementy wymagają teraz dokładnego wyczyszczenia z tłustych zabrudzeń, dlatego odtłuść je za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.
 9. Jesteś już o krok przed docelowym malowaniem. To pora na nałożenie odpowiedniego podkładu, który zapewni metalowym częściom długotrwałą ochronę przed rdzewieniem i podniesie także trwałość samej farby. Podkłady dostępne są w różnych formach.
 10. Czas na malowanie! Jeżeli korzystasz z farby w sprayu, nakładaj niewielkie ilości środka, aby nie powstawały zacieki. Jeżeli korzystasz z tradycyjnej farby i pędzla, uważaj na pojedyncze i drobne odpadające włoski, które odchodzą z nowego pędzla. W przeciwnym razie mogą zaschnąć w farbie i wyglądać nieestetycznie. Dla tych, którzy chcą pomalować ciemny rower na jaśniejszą barwę, zalecamy skorzystanie z podwójnego malowania – wcześniej białą farbą, która sprawi, że nowy kolor nie będzie miał ciemnych prześwitów.
 11. Na koniec warto zabezpieczyć cały wysiłek bezbarwnym lakierem.

Renowacja własnego roweru może być bardzo przyjemnym zajęciem. Dzięki niej możemy zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko bez kupowania kolejnego roweru. To także świetny pomysł na spędzenie czasu i poświęcenie się własnej wyobraźni. W końcu to my mamy pełną dowolność w tym, w jaki sposób możemy pomalować nasz rower.

W razie wszelkich wątpliwości warto szukać cennych informacji u profesjonalistów lub innych osób, które miały już okazję samodzielnie odnawiać rowery.

Nasze bestsellery