Jak nie dać się nabrać na fałszywe wyprzedaże podczas Black Friday?

Już niedługo, bo 26 listopada 2021 r. nastąpi dzień, na który czekają wszyscy maniacy zakupów. Black Friday to prawdziwa gratka dla osób uwielbiających produkty w obniżonych cenach. Jednak nie chodzi tu tylko o klientów, ale również o sklepy internetowe i stacjonarne, czekające na falę zakupowiczów, podwyższających ich obroty. Niestety nie zawsze niska cena, którą widzimy na metce, czy w danym sklepie internetowym, jest faktycznie przeceną związaną z Czarnym Piątkiem. Wielu sprzedawców, wie, jak “wykiwać” klientów, którzy nie zdają sobie sprawy, że cena, którą widzą, wcale nie jest dla nich bardziej korzystna niż wcześniej.

Czym jest i skąd się wzięło Black Friday?

Co kupować w Black Friday?Święto Zakupowiczów, jakim jest Black Friday, przywędrowało do nas z USA. To właśnie tam w latach 60. użyto tej nazwy pierwszy raz, kiedy to podczas parady zorganizowanej z okazji pierwszych dożynek, policjanci i kierowcy pracujący w komunikacji miejskiej, mieli problem, aby płynnie kierować ruchem w swoim mieście – Filadelfii, ponieważ parada była bodźcem dla sklepikarzy, którzy chętnie wystawiali wówczas swoje towary, w niższych cenach, co spowodowało falę klientów wylewających się na ulice miasta.

Dziś Black Friday to dla wielu z nas okazja do zakupu upragnionego towaru w przystępnej cenie, ale także możliwość kupienia prezentów świątecznych, na które wówczas nie trzeba wydawać wielkich sum. Natomiast dla sprzedawców, to czas, w którym mogą zdecydowanie podwyższyć swoje obroty, zaniżając ceny produktów, lub oferując zestawy promocyjne 2w1, lub dodając do zakupów darmowe gifty. Czarny Piątek obchodzony jest zawsze w ostatni piątek listopada. Wiele sklepów przedłuża okres listopadowej wyprzedaży na cały weekend – Black Weekend lub nawet na cały tydzień – Black Week. Jednak na największe promocje można liczyć zdecydowanie w Black Friday.

  • PROMOCJA
  • PROMOCJA
  • PROMOCJA

Czy warto kupować na wyprzedażach?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, a odpowiedź na nie brzmi – tak, oczywiście, że warto! Jednakże należy do nich podchodzić z pewną dozą zdrowego rozsądku i nie kupować czegoś, tylko dlatego, że wcześniej miało wyższą cenę. Korzystając z dobrodziejstw Black Friday, należy wziąć pod uwagę pewne aspekty, aby uchronić się przed oszustwem.  Chodzi m.in. o:

  • Sztuczne zawyżanie cen regularnych – wiele sklepów opiera się o tę praktykę, wpisując na metce wyższą cenę, niż była w rzeczywistości, a niższa cena (Black Friday’owa) albo jest taka sama jak wcześniej, albo lekko niższa. Będąc uważnym, można zauważyć ten precedens. Często sprzedawcy odpowiedzialni za naklejanie nowych cenówek, robią to bardzo nieuważnie. Dlatego nie jest problemem zajrzenie pod wyprzedażową cenówkę, aby sprawdzić, jaka faktycznie cena była na niej wcześniej!
  • Kupując przez Internet, warto skorzystać z porównywarki cen, gdzie możesz sprawdzić, jaka jest historia cenowa danego produktu. W ten sposób z pewnością nie natniesz się na żadne oszustwa.
  • Na zakupy zawsze warto wybierać się z listą rzeczy do kupienia. Dzięki temu nie wpadniesz w zakupowy szał, pozbywając się swoich oszczędności.
  • Zanim kupisz dany produkt sprawdź, jaka jest polityka jego zwrotu, ponieważ często zdarza się, że produkt przeceniony nie może być zwrócony.

Jakie artykuły są najczęściej kupowane w Black Friday?

Co roku przeprowadzane są badania na temat tego, co najczęściej kupują Polacy w Black Friday. Z analizy wynika, że nasi rodacy najczęściej czekają na sprzęty RTV/ AGD, odzież i obuwie, a także na przecenę książek. Ze sklepowych półek szybko znikają telewizory, komputery i kamery. Być może jest to spowodowane tym, że właśnie na te artykuły czekają nas największe promocje. W 2020 roku Polacy wydawali średnio 633 zł podczas Black Friday.

  • PROMOCJA
  • PROMOCJA
  • PROMOCJA

Czym różni się Black Friday od Cyber Monday?

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje również dzień o nazwie Cyber Monday. Różni się on od Black Friday zdecydowanie tym, że obchodzi się go w poniedziałek oraz tym, że promocje dotyczą tylko sklepów internetowych, a w przypadku Black Friday - promocje dotyczą również sklepów stacjonarnych. Niektórzy uważają, że podczas Cyber Monday można zakupić produkty w jeszcze niższych cenach niż podczas Black Friday. Cyber Monday odbywa się zawsze po Black Weekend.

Czy warto kupować w Black Friday?

To dobry moment, aby uświadomić sobie, jaki faktycznie procent zniżek dotyczy kupowanych produktów w Black Friday. Otóż w roku 2020 obniżki cen wynosiły tylko około 3%. Informacja ta może być dość szokująca, zwłaszcza że na witrynach sklepowych często widzimy plakaty informujące o obniżkach 20, 30 czy nawet 70-procentowych. Firma Deloitte przeprowadziła badania na podstawie 7 tys. produktów wchodzących w wyprzedaż Black Friday. Podczas badania okazało się, że prawie 70% produktów w ogóle nie miało zmienionej ceny, a 14% towarów miało wręcz zawyżoną cenę.   

Z badań tych wynika jednoznacznie, że w wielu sklepach Black Friday to może być czas dla oszustów, a nie dla klientów chcących kupić towar w bardziej przystępnej cenie. Dlatego tak ważna jest czujność, zdrowy rozsądek i trzymanie portfela blisko siebie. A kupując w internecie warto pamiętać, że w serwisie dbay.pl na bieżąco monitorujemy ceny produktów - wchodząc na stronę każdego z nich można prześledzić historię zmiany cen i sprawdzić, czy przypadkiem cena nie została celowo podniesiona przed szczytem zakupowym, by w Black Friday kusić klientów dużymi obniżkami.

Nasze bestsellery