Jak narysować rower?

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu podczas jazdy na rowerze jest wspaniałą sprawą. Można się wybrać na nią samodzielnie i w ten sposób spalić zbędne kalorie, a przy tym dobrze się bawić. Można także zorganizować rodzinną wycieczkę poza miasto i zaangażować w nią najmłodszych członków rodziny. Nie zawsze jednak pozwala na to pogoda. Rodzinne zabawy i aktywności w domowym zaciszu są znacznie lepszym rozwiązaniem na jesienne i zimowe dni. Jeśli Twoja rodzina należy do rowerowych miłośników, możecie spędzić wspólnie czas, malując rower. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jak w kilku krokach stworzyć piękny rysunek.

Jakie produkty będą Ci potrzebne?

Blok rysunkowy lub zeszyt

Pierwszym krokiem w nauce rysowania roweru jest przygotowanie najpotrzebniejszych produktów. Z całą pewnością potrzebny Ci będzie blok rysunkowy. Jeśli nim nie dysponujesz, możesz go zastąpić zeszytem, lub pojedynczymi kartkami znajdującymi się najpewniej w pobliżu Twojej drukarki. Zeszyt w kratkę może ułatwić pracę początkującym, ponieważ łatwiej będzie narysować proste linie. Narysowany rower może jednak wyglądać nieco mniej estetycznie, niż na czystej, białej kartce.

Ołówek

Potrzebny będzie Ci również ołówek i gumka do ścierania. Nie zrażaj się jeśli w początkowym etapie rysowania często będziesz używać gumki do wprowadzenia delikatnych poprawek. Nie wszystko da się zrobić perfekcyjnie za pierwszym razem. Pamiętaj także, że to jaki wybierzesz ołówek, ma spore znaczenie. Ołówek z oznaczeniem 2B jest najodpowiedniejszy do tworzenia szkiców. Ołówki 4B-6B z kolei wykorzystuje się do cieniowania obrazków. Jeśli w Twoim zamyśle znajduje się także cieniowanie powstałego roweru, możesz przygotować więcej rodzajów ołówków.

Cyrkiel

Cyrkiel nie jest warunkiem koniecznym. Możesz się nim posłużyć do narysowania idealnie okrągłych kół Twojego roweru. Jeśli jednak nie dysponujesz takim sprzętem, koła roweru możesz z pełnym powodzeniem narysować bez jego pomocy. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym elementem obrazka jest odrysowanie dwóch identycznych kółek od przedmiotu z okrągłym spodem. Może to być na przykład szklanka, lub inny nadający się do tego przedmiot. Jeśli nie chcesz, aby Twój obrazek był aż tak perfekcyjny, koła możesz narysować bez pomocy dodatkowych przedmiotów. Doda to obrazkowi uroku.

Kredki lub mazaki

Nie są one warunkiem koniecznym do narysowania roweru. Wszystko zależy od fantazji Twojej i Twoich pociech. Jeśli stwierdzicie, że obrazek ma być czarno-biały nie musicie przygotowywać kredek i mazaków. Jeśli jednak macie ochotę stworzyć kolorowy obrazek, przygotujcie wszystkie kolory, jaki zamierzacie użyć.

Rysowanie roweru krok po kroku

Jeśli już wszystko macie przygotowane, pora na rysowanie. Wbrew pozorom rower nie jest trudny do narysowania i możesz to zrobić razem ze swoimi pociechami. Jeśli zrobicie to starannie krok po kroku, na pewno stworzycie piękny rysunek.

Krok 1 – zacznij od narysowania kół

Pierwszym krokiem jest ustalenie tego, jakiego rozmiaru będzie nasz rower. Jeśli już masz to rozplanowane, zacznij od narysowania kół. Pamiętaj o tym, że pomiędzy kołami musi być miejsce na ramę i pedały, dlatego zadbaj, by nie znalazły się zbyt blisko siebie. Jak już wcześniej wspomniano, dwa identyczne koła możesz narysować przy pomocy cyrkla, lub odrysowując okręgi od spodu szklanki. Przed przystąpieniem do rysowania określ odpowiednią odległość kół od siebie i zaznacz ich centralny punkt ołówkiem. Jeśli masz już narysowane dwa koła, w ich środku możesz narysować mniejsze okręgi. Dzięki temu otrzymasz efekt, jakby w środku koła znajdowała się opona.

Krok 2 – rysowanie ramy

Kiedy koła Twojego roweru są już gotowe, pora na narysowanie ramy. Zanim zaczniesz ją szkicować, narysuj jeden mały okrąg obok tylnego koła. Będzie to zębatka i korba Twojego jednośladu. Następnie narysuj dwie linie, wychodzące ze środka przedniego koła. Ważne jest to, aby były one naszkicowane pod kątem około 100-110 stopni. Naszkicowane linie będą tworzyć przód ramy, na którym umieszczona jest kierownica. Następnie z tego miejsca musisz naszkicować jedną linię biegnącą do środka tylnego koła, a drugą do korby. Jeśli wykonasz wszystkie te czynności, rama Twojego roweru jest gotowa.

Krok 3 – siodełko, kierownica i sztyca

Twój rysunek przypomina już swoim kształtem rower. Nie zapomnij jednak o narysowaniu ważnych elementów, dzięki którym będzie on przypominać prawdziwy jednoślad. Zacznij od narysowania pod kątem 110 stopni linii wychodzącej z korby. Tak stworzysz sztycę.  Na jej górnym końcu musisz narysować siodełko. Tutaj nie ma ograniczeń, ponieważ jak wiadomo, siodełka w prawdziwych rowerach również występują w różnych rozmiarach i kształtach. Daj się zatem ponieść fantazji. Następnie narysuj mostek i ramiona kierownicy. Tutaj również możesz zaszaleć. Ważne, aby kształt kierownicy pasował do jednośladu, który rysujesz.

Krok 4 – nie zapomnij o pedałach i łańcuchu

Na tym etapie szkic jest już prawie skończony. Do narysowania pozostają Ci jeszcze tylko pedały i łańcuch roweru. Przy korbie narysuj dwa prostokątne pedały i połącz je z całą konstrukcją. Następnie z tylnej zębatki wyprowadź cienką, falistą linię, biegnącą do miejsca, w którym powinna znajdować się mała przednia zębatka. W ten sposób uda Ci się stworzyć łańcuch Twojego jednośladu.

Kiedy szkic Twojego roweru jest gotowy, możecie wspólnie z dziećmi ustalić, czy ma pozostać czarno – biały czy jednak chcecie mu nadać trochę kolorów. Użyjcie w tym celu przygotowanych wcześniej kredek lub mazaków, a na pewno stworzycie uroczy obrazek.

Narysowanie roweru jest bardzo proste. Jeśli zaprosisz do wspólnej zabawy swoje pociechy, na pewno będziecie się świetnie bawić. Powstały rysunek możecie zawiesić w dziecięcym pokoju. Gdy będziecie na niego patrzeć, na pewno zapragniecie wybrać się na wspólną przejażdżkę rowerową.

Nasze bestsellery