Rower to świetne narzędzie, które codziennie umożliwia wielu z nas dojazd do pracy i do szkoły. Sprawdza się także podczas aktywnego wypoczynku lub w realizacji sportowego hobby. To wygodny pojazd, który pozwoli nam uniknąć porannych i popołudniowych korków, a przy tym przyczyni się do poprawy naszej kondycji.
Obecnie na rynku można znaleźć dziesiątki różnych typów rowerów. Zależnie od modelu i konstrukcji, każdy rower będzie przeznaczony do innego zastosowania. Zanim wybierzemy się na zakupy, zastanówmy się, do czego będzie on nam najbardziej potrzebny. Taka informacja pozwoli nam dotrzeć do bardziej określonej grupy produktów, które możemy wziąć pod uwagę.
Jakie podstawowe rodzaje rowerów znajdziemy w sklepie?
Dla tych, którzy nie wiedzą, na jaki rower się zdecydować, stworzyliśmy krótką charakterystykę. Dzięki niej można zorientować się w tym, co odróżnia dany model od innych i w jakich warunkach najlepiej się on sprawdzi. Świadomość specyfiki konkretnych produktów ułatwi wybór, dlatego warto poczytać więcej informacji na ten temat.
Rower szosowy
Rowery szosowe cechuje wyjątkowo lekka waga i nietypowa konstrukcja, która sprawia, że rowerzyści w trakcie jazdy przyjmują bardzo pochyloną pozycję, Dzięki temu mogą osiągnąć znacznie większą prędkość. Szosówki sprawdzają się najlepiej na płaskim i twardym podłożu, szczególnie na dłuższych odcinkach asfaltowych. Należy pamiętać, że przy zwiększonej prędkości warto zadbać o bezpieczeństwo, zakładając odpowiedni kask.
Cechy szczególne:
- 28 – calowe koła przy wąskich i gładkich oponach,
- charakterystycznie wygięta kierownica w kształt „baranka”,
- siodełko powyżej wysokości kierownicy, pozwalające na przyjęcie aerodynamicznej pozycji,
- lekka waga,
- możliwość zmiany biegów i manewrowania hamulcem bez konieczności odrywania dłoni od kierownicy,
- najlepsze na drogę asfaltową.
Rower górski
Rowery górskie nie są przeznaczone wyłącznie do jazdy w ekstremalnych warunkach w górach. To jedne z chętniej wybieranych, stosunkowo uniwersalnych rowerów, które sprawdzą się do codziennej jazdy na drodze, a także na sporadyczne wycieczki po polnych drogach lub lesie. Wiele osób chętnie je wybiera, dlatego, że posiadają doskonałą amortyzację, która znacznie podnosi komfort jazdy. Jedynym nieudogodnieniem może być tutaj brak bagażnika z tyłu i brak błotników.
- NOWOŚĆ
- NOWOŚĆ
- NOWOŚĆ
Cechy szczególne:
- 26 – lub 29 – calowe koła,
- duża waga ze względu na konieczność stabilnej konstrukcji do jazdy w trudnych warunkach,
- szerokie i grube opony,
- w większości z nich obecna podwójna amortyzacja,
- mocne hamulce,
- brak bagażnika i błotników.
Rower miejski
Rowery miejskie, jak nazwa wskazuje, najlepiej sprawdzają się w miejskich warunkach. Dzięki nim można sprawnie przemieścić się do pracy lub sklepu. Nie pozwalają na osiąganie wygórowanych prędkości, dlatego z pewnością przypadną do gustu, tym, którzy szukają spokojnego środka do poruszania się po okolicy. Wiele z nich dostępnych jest w wielokolorowych wersjach, dzięki czemu rowery te pięknie prezentują się w każdej sytuacji. Są stosunkowo ciężkie, ale ich konstrukcja pozwala na łatwe wsiadanie i na bezpieczną jazdę. Osoba korzystająca z roweru miejskiego porusza się w pozycji siedzącej, ze względu na wyjątkowo nisko osadzone siodełko względem kierownicy.
- PROMOCJANOWOŚĆ
- NOWOŚĆ
- PROMOCJA
Cechy szczególne:
- uniwersalne, 28 – calowe koła,
- nisko osadzone siodełko, zapewniające wygodną jazdę bez obciążenia pleców,
- w damskich modelach rama dostosowana do wygodnej jazdy,
- dodatkowe elementy: koszyczki, osłonki na łańcuch, lampki.
Rower trekkingowy
Rower trekkingowy można ustawić między rowerem górskim i szosowym. Jego konstrukcja pozwala na wygodną jazdę w różnych warunkach – polne drogi, las lub miejskie ścieżki rowerowe. Posiada pełną obudowę, w formie błotników, bagażników i oświetlenia. Sprawdzi się on zatem szczególnie w trakcie dłuższych wycieczek, gdzie wymagany jest praktyczny i jednocześnie wytrzymały sprzęt.
- PROMOCJA
- NOWOŚĆ
- NOWOŚĆ
Cechy szczególne:
- 28 – calowe koła ze średnimi oponami,
- średnia ciężkość,
- pełen pakiet funkcjonalnych akcesoriów,
- amortyzacja w przedniej części.
Rower crossowy
Rowery crossowe zostały stworzone z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują pojazdu na większe trasy. Co istotne, rodzaj ten jest pozbawiony dodatkowych elementów, w tym błotników czy bagażnika. Dzięki temu jest lżejszy i znacznie bardziej mobilny. Modele rowerów crossowych mają także zróżnicowane kierownice, co pozwala konsumentom na dobór wygodniejszego wariantu. Wiele osób decyduje się na taką propozycję, ponieważ w każdej chwili można ją zmodyfikować, dodając potrzebne rzeczy do konstrukcji.
- PROMOCJA
Cechy szczególne:
- 28 – calowe koła ze stosunkowo wąską oponą z bieżnikiem,
- brak dodatków, ale możliwość ich instalacji,
- jazda w wygodnej pozycji, bez obciążania pleców,
- szersze opony, zapewniające stabilność w trakcie jazdy.
Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?
Jeżeli wiemy już, jaki typ roweru nas interesuje, możemy przejść do sprawdzenia kilku najistotniejszych szczegółowy na jego temat. Wybierany rower powinien być przede wszystkim dostosowany do wymiarów osoby, która będzie z niego korzystać.
Jakie elementy mają jeszcze znaczenie?
- Materiał użyty do produkcji ramy – kiedyś najczęściej stosowano ramy ze stali, ale dzisiaj znajdziemy także modele wykonane z aluminium, włókna węglowego czy tytanu. Warto zapytać o to, który materiał lepiej sprawdzi się w danych warunkach.
- Rodzaj wspornika kierownicy – do wyboru mamy dwa rodzaje: ahead, który umożliwia łatwą regulację luzów, ale nie pozwala na zmianę wysokości oraz klasyczny, który z kolei działa zupełnie odwrotnie.
- Rodzaj i wytrzymałość opon, hamulców oraz obręczy rowerowych.
- Odpowiednia marka spełniająca najważniejsze parametry i dostosowana cena.
Przed zakupem warto poszukać także opinii innych użytkowników, którzy mieli okazję przetestować już model, który nas interesuje. Dzięki temu dowiemy się o istotnych cechach, o których być może producenci i sprzedawcy nas nie poinformowali.