Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?

Meble wykonane z okleiny są wciąż stałym wyposażeniem wielu pomieszczeń w domach, a zwłaszcza tych kuchennych. Można je zakupić w wielu kolorach i dopasować do siebie ich styl. Jednak każdy wie, że to, co na początku może nam się wydawać ekscytujące, po jakimś czasie po prostu się nudzi. Nie inaczej może być z meblami kuchennymi z okleiną, dlatego warto od czasu do czasu je odświeżyć, bez konieczności wymiany wszystkich mebli na nowe. Czasem wystarczy po prostu chwycić za pędzel i pomalować meble kuchenne z okleiną! 

Jak szybko i przyjemnie odnowić meble kuchenne?

Odnawianie mebli kuchennychSamodzielnie odnawianie mebli co niektórym może wydawać się bardzo skomplikowanym zadaniem. Prawda jest jednak taka, że wcale nie musi tak być, ponieważ zajęcie to może wpłynąć na nas nawet w bardzo kojący sposób, a także przynieść dużą dozę satysfakcji. Dodatkowo rozwiązanie to sprzyja oszczędności, ponieważ wymiana wszystkich mebli na nowe generuje o wiele wyższe koszty niż ich odmalowanie. Jeśli chcesz więc odświeżyć swoje meble kuchenne z okleiną, warto wykorzystać do tego pędzel i farbę a z pewnością szybko otrzymają drugie życie.

Jak przygotować się do malowania mebli kuchennych z okleiną?

Zawsze, zanim przystąpimy do malowania, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i produkty. Nie może obyć się bez pędzla, wałków, farby czy folii do zabezpieczenia miejsca pracy. 

Najlepsze farby do malowania mebli kuchennych z okleiną to farby akrylowe i ftalowe. Te pierwsze są wodorozcieńczalne, bezpieczne dla ludzkiego organizmu, nie wydzielają drażniącego zapachu i przede wszystkim są bardzo trwałe. Są one przeznaczone głównie do malowania metalu i drewna. Farba ftalowa z kolei inaczej nazywana jest olejną i bardzo dobrze sprawdzi się w miejscach mocno wyeksploatowanych. Niestety w jej przypadku należy nastawić się na duszący i nieprzyjemny zapach. Za to jej główną zaletą jest świetna trwałość. 

Inne farby, które można wykorzystać do odnowienia mebli kuchennych z okleiny to:

  • farba renowacyjna – idealnie sprawdza się w przypadku mebli laminowanych. Jej dużym plusem jest to, że można nakładać ją bezpośrednio na daną powierzchnię, bez konieczności usuwania starych powłok. Sprawdza się w kuchni, ponieważ jest odporna na zabrudzenia i ścieranie, a także na zastosowanie na niej słabych detergentów,
  • farba kredowa – jeżeli zależy Ci na efekcie dobrego krycia, wybierz właśnie tę farbę. Powłoka, którą tworzy, jest w pełni estetyczna, gładka i z pewnością okleina nie będzie przez nią prześwitywać. Dodatkowo farby te pozwalają wykończyć meble w eleganckim macie. Należy pamiętać, że po nałożeniu farby kredowej, należy ją zabezpieczyć woskiem lub lakierem do wykończeń.

Jeżeli chcemy zwiększyć przyczepność farby do danego podłoża, wcześniej warto nałożyć na nie warstwę podkładu lub lakier, ponieważ on również jest bardzo wytrzymały. 

Do malowania mebli z okleiny warto zastosować wałek gąbkowy, ponieważ dzięki niemu nakłada się cienkie warstwy farby i nie pozostawia się smug na danej powierzchni. Ewentualnie do prac można przystąpić, wybierając wałek z krótkim włosiem. W przypadku dużych powierzchni pędzel nie będzie potrzebny. Jednak jeśli będziemy chcieli dotrzeć do jakichś zakamarków na meblach, wówczas z pewnością narzędzie to się sprawdzi.

Malowanie mebli kuchennych z okleiną – krok po kroku

  • W pierwszej kolejności meble kuchenne z okleiną należy rozkręcić, odkręcić uchwyty i zabezpieczyć wszystkie miejsca, które nie mają być malowane. Dzięki temu wszystkie meble będą pomalowane w sposób bardzo precyzyjny,
  • umyj meble i przetrzyj delikatnie papierem ściernym, dzięki czemu zapewnisz farbie lepszą przyczepność,
  • meble należy również odtłuścić za pomocą rozcieńczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej,
  • cała powierzchnia powinna być pokryta podkładem,
  • warstwy nakładanej farby powinny być cienkie, a pomiędzy nimi powinno być zachowanych kilka godzin przerwy. Dopiero po trzech lub większej ilości warstw, będzie możliwe osiągnięcie pełnego krycia,
  • opcjonalnie możesz pomalować powierzchnię mebli lakierem zabezpieczającym, 
  • po kilku godzinach, kiedy meble będą już zupełnie suche, możesz zacząć z powrotem je skręcać.

Malowanie mebli kuchennych z okleiną za pomocą sprayu – jak to zrobić?

Wiele osób decydując się na odnowienie swoich mebli z okleiną, wybiera farbę w sprayu, ponieważ jest to najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie. Jednakże zawsze podczas renowacji mebli tym środkiem, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy wyposażyć się w folię i taśmę malarską oraz rękawice i maskę ochronną. Przed przystąpieniem do prac należy odtłuścić całą powierzchnię mebli i przepłukać je czystą wodą. Te miejsca, które nie mają być malowane, zabezpieczamy taśmą i folią. Przed nałożeniem docelowej farby w sprayu, nakłada się farbę gruntującą, ponieważ zwiększy ona przyczepność malowanego podłoża. Farba powinna być rozpylana z odległości 30 cm i nakładana cienkimi warstwami.

Jak widać malowanie mebli z okleiny za pomocą farby może dać im drugie życie i to w szybki i oszczędny sposób. Malowanie, nawet dla osoby, która robi to pierwszy raz w życiu, wcale nie jest dużym wyzwaniem. Wystarczy tylko dobrze się przygotować do tego zadania i odnowić swoją kuchnię w szybki i łatwy sposób.

Nasze bestsellery