Shot

Wiatrówki, broń pneumatyczna to najlepszy sposób na rozpoczęcie strzeleckiej przygody. Dla początkujących i zaawansowanych strzelców mamy karabinki pneumatyczne, pistolety na śrut, a także amunicję, niezbędny osprzęt i akcesoria: pompki, butle, zestawy serwisowe.

... produktów

    Wiatrówka – sport i rekreacja

    Szukasz nowego sposobu spędzenia wolnego czasu? Ciekawą formą rekreacji, dającej możliwość odcięcia się od codziennych spraw, jest strzelectwo. Pierwsze kroki w strzelaniu można zrobić właśnie z wiatrówką. Wiatrówkę można kupić bez pozwolenia na broń, jeśli energia pocisku nie przekroczy 17J (dżuli). Wiatrówkę można więc kupić łatwo i niedrogo. Strzelanie można również w celach sportowych, świetnie sprawdza się w ćwiczeniu koncentracji i konsekwencji w dążeniu do celu.

    Czy wiatrówka jest bronią

    Bronią jest urządzenie powyżej mocy pocisku 17 J. Jeśli wiatrówka ma poniżej tej wartości, to nie jest bronią, w tym bronią pneumatyczną. Na wiatrówkę poniżej 17J energii pocisku nie potrzebujesz zezwolenia.

    Jeśli kupujesz broń pneumatyczną, to pamiętaj, że konieczna jest rejestracja takiej wiatrówki. Formalności trzeba dopełnić do 5 dni od daty zakupu w powiatowej komendzie policji.

    Nabywca wiatrówki musi mieć ukończone 18 lat. Ponadto do rejestracji jest potrzebne orzeczenie lekarskie i orzeczenia psychologiczne oraz informacja z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.

    Wiatrówka na prezent

    Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nietuzinkowego prezentu dla dorosłej osoby, to świetnie sprawdzi się właśnie wiatrówka. Możesz wybrać wiatrówkę krótką, przypominającą kształtem pistolet lub długą – tzw. wiatrówkę karabinkową. Wiatrówki pistoletowe osiągają cel na odległość do 15m. Z takich wiatrówek strzela się zwykle do puszek lub tarczy. Z długich wiatrówek karabinkowych można strzelać do ok. 30m, a po zamontowaniu lunety celowniczej nawet do 60m. Masz również wybór spośród rodzajów napędu – wiatrówki sprężynowe, CO2, PCA lub PCP. Wiatrówka sprężynowa daje odrzut, jednak ze względu na łatwość obsługi jest popularna wśród początkujących. Na drugim biegunie znajdują się wiatrówki PCP, są ekskluzywne i najdroższe. Ten rodzaj sprzętu jest wytrzymały i celny. Wiatrówki CO2 wymagają zakupu specjalnych kapsuł, są jednak lekkie i można oddać z nich jednorazowo nawet do 70 strzałów. Najpopularniejszym kalibrem dla wiatrówek jest 4,5mm.

    Rodzaje wiatrówek

    Wiatrówki mogą być krótkie – przypominające pistolet oraz długie, o wyglądzie karabinku, z których można oddawać strzały na odległość znacznie większa niż 20m. Wiatrówki – pistolety są dobre do nauki strzelania na krótkie odległości, około 15 – 20m, nie są też zbyt precyzyjne.  

    Wiatrówki - karabinki, to broń pneumatyczna, do której używa się naboi  ołowianych (śrut kalibru 4,5 mm, 5,5 mm lub więcej).

    Wiatrówki i broń pneumatyczną dzieli się również ze względu na sposób sprężania powietrza:

    • najprostsze wiatrówki sprężynowe, w których powietrze jest sprężane przez tłok napędzany sprężyną. Aby oddać strzał trzeba naciągnąć sprężynę. Po wystrzale strzelec odczuwa silny odrzut. Zaletą wiatrówek sprężynowych jest brak konieczności kupowania naboi CO2, których używamy w innych typach wiatrówek,
    • wiatrówki na CO2, wymagające nabojów z tym gazem. Takie sprzęt jest lżejszy, łatwiejszy w transporcie,
    • wiatrówki PCA (Pre Charged Air) czyli ze wstępnym sprężaniem powietrza. W takich wiatrówkach powietrze sprężane jest przed każdym strzałem w specjalnej komorze. To wiatrówki bardzie zaawansowane, mają niezłą celność, są też lekkie,
    • wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic ) mają najlepsze wyniki celności, sa też lekkie i bardzo dobrze wykończone. Wiatrówka tego rodzaju jest zasilana z jednorazowych zasobników z dwutlenkiem węgla lub  wielorazowego zbiornika ze sprężonym powietrzem. Wiatrówki te nie powodują odrzutu i nie wymagają częstego ładowania zbiornika. Ze względu na długie dystanse strzału, użytkowanie wiatrówek PCP wymaga stosowania celowników optycznych.

    Jakie akcesoria dla wiatrówki

    Użytkowanie wiatrówki wymaga zakupu niezbędnych dodatków. Oprócz oczywistego zakupu, czyli naboi śrutowych, do użytkowania wiatrówki będzie potrzebny odpowiedni do kalibru broni wycior, olej do czyszczenia i inne preparaty czyszczące lufy.

    Jako celów praktycznym rozwiązaniem jest używanie papierowych tarcz i kulochwytu, który zbiera śrut do wnętrza i zapobiega uderzeniom rykoszetowym.

    Bardzo przydatny będzie pokrowiec, szczególnie dla wiatrówki – karabinku. Dla tego rodzaju wiatrówki dobrze tez zaopatrzyć się w celownik optyczny, pozwalający znacznie wydłużyć dystans strzałów. Natomiast dla wiatrówek- pistoletów w specjalistycznych sklepach można znaleźć duży wybór kabur, dostosowanych do kształtu danego pistoletu.